THE SIATKóWKI OKA DIARIES

The siatkówki oka Diaries

The siatkówki oka Diaries

Blog Article

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że urazy oka i uderzenia w oczy są niebezpieczne. Często jednak nie uświadamiamy sobie z tego, jak bardzo.

Często chorzy zgłaszają mroczki lub rozbłyski przed oczami, poczucie „mętów” w oku. Niektórym chorobom (np. przebiegającym z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym) mogą towarzyszyć bóle oka lub głowy.

Najważniejszą kwestią przy leczeniu chorób siatkówki oka jest diagnostyka, która nie tylko prowadzi do wykrycia choroby, ale pozwala też określić jej rodzaj i stan zaawansowania. Podstawowym badaniem jest badanie przez lekarza okulistę w lampie szczelinowej dna oka.

wysokiego stopnia krótkowzroczność – oko krótkowzroczne jest szczególnie podatne siatkówki oka na zmiany zwyrodnieniowe; niektóre z nich (np. tzw. zwyrodnienia kraciaste) predysponują do odwarstwienia siatkówki,

Oczywiście, choroby te nie oznaczają, że z całą pewnością pojawi się u Ciebie odklejenie siatkówki. Po prostu powinny skłonić Cię do czujności, ponieważ stanowią czynnik ryzyka.

Jest on podawany w postaci iniekcji do ciała szklistego. Po zabiegu pacjent przez kilka dni powinien utrzymywać taką pozycję głowy, aby bańka powietrza jak najmocniej dociskała odwarstwioną siatkówkę.

Laseroterapia – czyli zabieg wykonywany przy pomocy promienia laserowego, który ma właściwości koagulujące w stosunku do tkanek. Dzięki temu w miejscu ogniskowania światła lasera powstają trwałe zrosty siatkówki i nabłonka barwnikowego oraz naczyniówki.

Oprócz tych przyczyn istnieje kilka czynników ryzyka, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo odklejenia siatkówki. Należą do nich:

Główną metodą profilaktyczną jest laserowa fotokoagulacja. Dzięki energii cieplnej lasera dochodzi wytworzenia blizny miedzy nabłonkiem barwnikowym a częścią wzrokową siatkówki. Alternatywną metodą jest przymrożenie siatkówki, czyli kriokoagulacja.

Jedynie część siatkówki wyścielająca naczyniówkę jest światłoczuła. Ta wyścielająca ciało rzęskowe i tęczówkę zwana jest częścią ślepą, gdyż jest niewrażliwa na bodźce świetlne.

Ten rodzaj odwarstwienia siatkówki pojawia się w przebiegu cukrzycowej retinopatii proliferacyjnej oraz retinopatii wcześniaków. 

Ważne jest, aby w przypadku podejrzenia odwarstwienia siatkówki, jak najszybciej skontaktować się z lekarzem okulistą. Szybka diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia może pomóc w uniknięciu trwałMoi uszczerbku na zdrowiu oka i utracie wzroku.

niskie ciśnienie wewnątrzgałkowe, na skutek hipotonii gałki ocznej, przedarcie siatkówki czyli pojawienie się na powierzchni pęcherza czerwonego otworu, nierówny i szarobiały pęcherz uniesionej siatkówki znajdujący się na dnie oka, obecność w ciele szklistym rozproszonych barwników. Natomiast do objawów podmiotowych zaliczamy:

Choroby siatkówki oka dają różne objawy. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek niepokojące symptomy, nie można ich ignorować i trzeba jak najszybciej skonsultować się z okulistą.

Report this page